Montserrat

Montserrat je klášter v horách severně od Barcelony. Masiv montserratských skal je národním parkem, i sem dosáhnou trasy turistických výletních autobusů. Chcete-li však využít dobrodružnější a současně výrazně levnější cestu, jeďte vlakem z Placa Espanya na jednu ze zastávek Montserrat. Jízda vlakem trvá něco přes hodinu. Odtud jezdí nahoru ke klášteru lanovky, pěšky se dostat nahoru nelze. Ze zastávky Monsterrat – Aeri lanovka kabinová, z další zastávky pak povrchová zubačka. Nahoře ve skalách je starý klášter s krásným kostelem a několika budovami. Ovšem trochu zklamáním může být všudypřítomný turismus – autobusy, davy, suvenýry na každém kroku. Doporučuji proto regenerační procházku či výlet do hor. Na informacích zdarma dostanete mapku turistických tras i s časovým plánem a můžete vyrazit. Chcete-li, od kláštera nahoru se můžete popovézt další lanovkou, anebo si kopec můžete vyšlápnout některou z tras. Cesty nejsou obtížné a upravované, proto není třeba se obávat vydat nahoru i v sandálech.

Montserrat je hlavní poutní místo Katalánska

Jak se tam dostat? – Možností máte několik. Turistické autobusy vypravované Turistickou kanceláří (více informací v info na Plaza Catalunya, kde také pořídíte vstupenky – cca 55 Eur). Detail tohoto produktu najdete v samostatném příspěvku.

Montserrat po vlastních – Chcete-li však využít dobrodružnější a současně výrazně levnější cestu, jeďte vlakem z Placa Espanya na jednu ze zastávek Montserrat. Z Plaza Espanya si ohlídejte, že přestupujete ze systému metra – na tzv. Ferrocarilles – FCG . Vše je dobře značeno a na Plaza Espanya je i několik cedulí se šipkami s nápisem Montserrat 🙂 Stejně tak bývá ve vestibulu metra často umístěn informační stánek. Jízda vlakem trvá něco přes hodinu. Odtud jezdí nahoru ke klášteru lanovky, pěšky se dostat nahoru nelze. Ze zastávky Monsterrat – Aeri lanovka kabinová, z další zastávky pak povrchová zubačka. Nahoře ve skalách je starý klášter s krásným kostelem a několika budovami. Ovšem trochu zklamáním může být všudypřítomný turismus – autobusy, davy, suvenýry na každém kroku.

Na Montserrat v taxíku – I toto je možné 🙂 Dnešní poutník může nahradit koně za taxi a být na Montserratu nejrychleji 🙂 Cena se pohybuje kolem 50 – 60 Eur za cestu.
Když dorazíte na místo

Skvělé je vychutnat si poutní klášter a pak se vydat na regenerační procházku či výlet do hor. Po příjezdu navštivte turistickou kancelář, kde dostanete mapku turistických tras i s časovým plánem a můžete vyrazit. Chcete-li, od kláštera nahoru se můžete popovézt další lanovkou, anebo si kopec můžete vyšlápnout některou z tras. Cesty nejsou obtížné a upravované, proto není třeba se obávat vydat nahoru i v sandálech.

Pro ty, co cestují se stanem či alespoň spacákem doporučuji kemp, kousíček od kláštera. Je levný a můžete si tak hory užít déle, protože jinak musíte hlídat, abyste stihli poslední lanovku zpět dolů, která jede okolo sedmé hodiny.

GIRONA

Girona je město ve vnitrozemí necelých 100km od Barcelony. Turistické autobusy sem pořádají z Barcelony pěkné výlety. Zažijete tu klid, který v rušné Barceloně není a i zde je celá řada zajímavých památek a muzeí. Například expozice slavného surrealisty Salvátora Dalího.

MOŘE

Budete-li bydlet ve městě a zatoužíte po koupání, doporučuji si vyjet do některého z letovisek za městem. Je tady čistší voda, než u pláží ve městě a současně tu nebývá tak nacpáno. Stačí jet kterýmkoli vlakem po pobřeží na východ a vystoupit na některé ze zastávek s přívlastkem – de Mar. Doporučuji Malgrat de Mar, Arenys de Mar nebo Calella.

Nenechte si ujít

Jedním z mnoha faktorů, které mají podíl na oblíbenosti Barcelony mezi širokými zástupy turistů z celého světa, je samozřejmě také zdejší bohatá nabídka architektonických skvostů s bohatou historií a dalších výjimečných míst, která rozhodně stojí za to v životě navštívit.

Památky v Barceloně

Pokud bychom měli vyjmenovat ty nejzajímavější památky v Barceloně, jejichž prohlídka by při návštěvě tohoto jedinečného místa zajisté neměla být opomenuta, tak první místo tohoto žebříčku bude zcela určitě opanovat chrám Sagrada Familia. Tato monumentální stavba je dílem slavného španělského architekta Antonia Gaudího. Stavba započala roku 1882 a dodnes není chrám zcela dokončen.

Kromě této nepřehlédnutelné dominanty se může Barcelona pochlubit také mnohými památkami, jejichž vznik se datuje již do mnohem časnějších let, přesněji do 12. až 14. století. Z této doby se dochoval například jeden z nejstarších barcelonských kostelů El Pi, který se nachází v gotické čtvrti a pochází právě z 14. století. Mezi další památky v Barceloně, které vznikaly v dobách gotiky a dnes patří mezi perly barcelonské architektury, patří například chrám Santa María del Mar. Unikátní stavbou jsou dnes také nádherně zachovalé středověké loděnice Les Drassanes, které dnes fungují coby muzeum námořnictví.

Spoustu zajímavostí k vidění nabídne také náměstí Plaça del Rei. Jednak zde můžete navštívit muzeum, které vás seznámí s historií Barcelony a rovněž je zde k vidění také Palau del Lloctinent – palác místokrále, kde se dnes nachází Archív Koruny Aragonské.

Tento stručný výčet, ve kterém jsou uvedeny ty vůbec nejznámější památky v Barceloně, zajisté neobsahuje všechna místa, která se při návštěvě tohoto města vyplatí navštívit. Barcelona je co do historie skutečně velmi bohatým místem, které vás svými poklady a svým jedinečným kouzlem zajisté přímo uchvátí.

Copyright © 2024 Dovolená ve Španělsku | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Nudíte se doma? Vydejte se na víkend do Moskvy v Rusku, nebo na karneval v Benátkách. Preferujete delší dovolenou? Žádný problém, což takhle dovolená v Rakousku nebo na Korfu … Vyjdete se objevovat USA, Kanadu či Mexiko. Nikdy není pozdě na levnější last minute zájezdy