Sevilla

Sevilla (Španělsko)Sevilla je nádherným městem, jehož krásy se slovy jen těžko vyjadřují. Se svými 700 tisíci obyvatel patří mezi největší španělská města a zároveň je jednoznačně nejdůležitějším kulturním centrem, které Španělsko má. Sevilla je také hlavním městem celé Andalusie, kterou v mnoha ohledech charakterizuje. Pokud se vydáte na jih Španělska, neměla by Sevilla ve vašem programu chybět. Leží na řece Guadalquivir a její atmosféra je opravdu unikátní. Často bývá označována i jako centrum býčích zápasů a flamenca. Celé Španělsko a pochopitelně i místní obyvatelé jsou na ní náležitě pyšní, což dokazuje i fakt, že byla vůbec prvním městem, které bylo v průběhu rekonkvisty Španěly znovu dobyto.

Sevilla (Španělsko)Typické je pro ni především historické centrum, které je v podstatě nedotčené moderní civilizací, která bují na okraji města. Všude zde projíždějí koně a voní nekonečné háje pomerančovníků. Z hlediska historie byla Sevilla pro celé Španělsko vždy důležitým městem a to především v období zámořských plaveb, které se zde plánovaly, i když město neleží přímo na pobřeží. Důležitá pro ní byla i světová výstava EXPO v roce 1992. Lehce problematické je pouze počasí, když je zde zhruba od května do září téměř neustále okolo padesáti stupňů. Na jednu stranu je pravda, že je většina hotelů klimatizovaná a na jednodenní návštěvě se to dá vydržet, nicméně by byla škoda strávit v Seville tak krátkou dobu, a tak doporučujeme výlet mimo horkou sezónu. Ještě před tím než se vydáme na cestu po jednotlivých památkách, je potřeba upozornit, že zdaleka nejsme schopní zmínit všechny památky, protože jich má Sevilla opravdu nespočet. Vybereme tak pouze ty nejznámější a zároveň nejkrásnější.

Sevilla (Španělsko)Historické centrum města je charakterizováno v podstatě třemi symboly – Alcázarem, Sevillskou katedrálou a Indickými archivy, když jsou všichni stálicemi na seznamu UNESCO. Alcázar neboli královský palác byl z větší části postaven Španěly, nicméně s pomocí maurských architektů, takže má jak arabské, tak dodatečně přidané gotické rysy. V jeho sousedství se nachází třetí největší sakrální stavba Evropy – Sevillská katedrála. Ty byla stavěna více než jedno století na místě původní mešity, ze které se dnes dochovala pouze jedna slavná věž a symbol města, minaret Giralda. V katedrále také najdete jakýsi sarkofág Kryštofa Kolumba, který nesou čtyři sochy v životní velikosti. Indické archivy jsou pak umístěny v malé budově před katedrálou a jedná se o veškeré smlouvy a dokumenty, které souvisely s objevováním Ameriky – například i Kolumbův deník, stavební plány amerických měst apod.

Zmíněná Giralda je sice symbolem Sevilly, nicméně věž Torre del Oro (Zlatá věž) v podstatě celého španělského národa. Postavena byla Maury, aby ochraňovala cestu od královského paláce k důležité řece. Vynechat byste při návštěvě neměli ani důležité náměstí, kterým je Plaza de Espaňa. To nabízí reprezentativní stavby s arkádovými chodbami, velké promenády a do jisté míry tak symbolizuje velikost a slávu města. Typická je Sevilla i svou velkou židovskou čtvrtí Barrio de Santa Cruz, nebo nejstarší univerzitou, kterou Španělsko má.

Copyright © 2024 Dovolená ve Španělsku | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Nudíte se doma? Vydejte se na víkend do Moskvy v Rusku, nebo na karneval v Benátkách. Preferujete delší dovolenou? Žádný problém, což takhle dovolená v Rakousku nebo na Korfu … Vyjdete se objevovat USA, Kanadu či Mexiko. Nikdy není pozdě na levnější last minute zájezdy