Madrid

Katedrála v Madridu - Madrid (Španělsko)I když je Madrid poměrně sužován okolní nehostinnou přírodou, nikdo mu nemůže upřít titul královského a hlavního města monarchie. Má více než tři milióny obyvatel a sídlí zde pochopitelně většina státních institucí, a také pro celé Španělsko důležitých firem. Na druhou stranu je pravda, že je Madrid ve vnitrozemí a teploty v létě jsou zde opravdu vysoké. Právě proto se tak nedá předpokládat, že byste zde strávili více dní, ale spíše jednodenní dovolenou. Pro tu je Madrid více než ideální, protože se tu střetávají prakticky všechny tratě španělských rychlovlaků, takže se sem za pár hodin dostanete i například ze Sevilly úplně na jihu, či z Barcelony na východě. Právě Barcelona je odvěkým konkurentem tohoto královského města.

Tím, co vás do města přitáhne, budou jednoznačně památky vzhledem k tomu, že Madrid moře nemá. Těch je zde opravdu velký počet a většině navíc předchází dlouhé bulváry lemované velkým počtem stromů, nebo pompézní kruhová náměstí. Typickým slohem je pak pro Madrid renesance, když se ho prakticky nedotkla maurská kultura, respektive se španělští vládci snažili její stopy zahladit. Na druhou stranu se Madrid chlubí i supermoderními čtvrtěmi plnými mrakodrapů ve slušné vzdálenosti od centra.

Palacio Real - Madrid (Španělsko)Když už nyní přejdeme k historickým monumentům, bude na prvním místě bez diskuse Palacio Real. Ten byl postaven právě maurskými vládci už v roce 852, nicméně tehdy se ještě jmenoval Alcázar. Po rekonkvistě ho v původní podobě používali i španělští vládci, nicméně v 18. století vyhořel a byl přestavěn do současné podoby „renesančního obra“. Dnes se tak může chlubit rozlohou, která je desetkrát větší než londýnský Buckingham Palace. Typický je zlacenými sály, stropními freskami a monumentálními lustry. Dnes je používán především k reprezentativním účelům a je jednoznačnou dominantou města. V okolí pak naleznete některé slavné parky, jakými jsou například Casa de Campo, Parque de Atracciones, nebo Jadrin de Sabatini. Naproti Palacio Real pak stojí jeden z největších a nejslavnějších madridských kostelů, Virgen de la Almudena.

Real Madrid - Madrid (Španělsko)Další významnou budovou je pro Madrid Museo del Prado, kde najdete sbírku několika tisíc uměleckých děl od předních světových mistrů. I když zrovna nejste milovníky umění, Museo del Prado vás zcela jistě dostane. O víkendech zde navíc bývá vstup zdarma. Zajímavé je také Museo Arqueológico Nacional, kde najdete i pozůstatky z doby bronzové. Nachází se zde i kopie slavné jeskyně Altamira, nebo mumie egyptské kněžky. Hlavním náměstím města je Plaza de Espaňa, kde se nachází i jeden z pomníků Miguela de Cervantes a jeho knižních hrdinů Dona Quijota a Sancho Panzy. Nejkrásnějším náměstím je ale Plaza Mayor, kde se v minulosti konaly i býčí zápasy, nebo upalování kacířů za dob inkvizice. Pokud jste milovníky sportu, doporučujeme i návštěvu některého ze zápasů královského fotbalového klubu FC Real Madrid.

Copyright © 2024 Dovolená ve Španělsku | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Nudíte se doma? Vydejte se na víkend do Moskvy v Rusku, nebo na karneval v Benátkách. Preferujete delší dovolenou? Žádný problém, což takhle dovolená v Rakousku nebo na Korfu … Vyjdete se objevovat USA, Kanadu či Mexiko. Nikdy není pozdě na levnější last minute zájezdy