Barcelona

Barcelona (Španělsko)Hlavní metropole Katalánska, město Gaudího architektury a centrum nádherné oblasti Costa Brava. Přesně to je Barcelona. I když zde asi nestrávíte celý týden, výlet na pár dní je to nádherný. Pokud máte rádi aktivní noční život až do ranních hodin, spoustu památek, které celý svět závidí, a také máte sebou děti, které určitě ocení nádherné akvárium se žraloky, rejnoky apod.? V tom případě se sem určitě zajeďte podívat. Barcelona je snadno dostupným dopravním uzlem se všemi službami, které byste mohli očekávat. Ubytování je opravdu snadné, i v centru se dá poměrně levně najíst a užívat si zde tak může opravdu každý.

Barcelona - akvárium (Španělsko)Z hlediska Španělska je Barcelona druhým největším městem a významným přístavem. Už od pradávna soupeří Katalánci s Madridem, který je pochopitelně větší, ale na druhou stranu nemá především pro hospodářství takový význam. Oblast okolo Barcelony je totiž bohatá na nerostné suroviny, a tak si mohou místní žít poměrně na „vysoké noze“, což při návštěvě určitě zaregistrujete. Jinak, jak už bylo řečeno, v Barceloně naleznete prakticky všechno, co by měla ideální dovolená obsahovat. Kompletní nabídku ubytování, velký počet restaurací, barů, diskoték apod., a také některé komerční atrakce. Pokud se budete chtít do Barcelony dostat, nejlepší jsou rozhodně vlaky, nebo autobusy z okolních letovisek. Pokud plánujete návštěvu z České republiky s dostatečným předstihem, doporučujeme leteckou dopravu, která je dnes vcelku levná.

Sagrada Família - Barcelona (Španělsko)Jednoznačně ale Barcelona zůstává městem památek respektive architektury Antoni Gaudího. Ten svými geniálními stavbami určil ráz celého města. Jeho tvorba je originální, kopíruje rysy přírody a jen těžko by se dala přirovnat k některému jinému architektovi. Symbolem města je jednoznačně chrám Sagrada Família, který už se staví více než sto let, protože, jak velí tradice, se na něj peníze vybírají pouze z darů. I přesto, že ještě nemá většinu věží a ani zastřešenou hlavní loď, je paradoxně jedním z nejnavštěvovanějších míst Barcelony. Unikátní jsou také některé domy, které Gaudí navrhl. Mezi ty nejznámější patří Casa Milá (nebo také La Pedrera), která je i na seznamu UNESCO, nebo také Casa Batlló, která je v některých patrech stále obývaná.

Srdcem města je pak ulice La Rambla, která prakticky nikdy nespí, a kde si místní, a i turisté užívají nočního života. Začíná v přístavu slavným Kolumbovým sloupem, kde můžete navštívit jedno z největších akvárií v Evropě. Jeho nejslavnější část tvoří 80 metrů dlouhý prosklený tunel, když vám nad hlavami budou plavat žraloci a dalších 80 tisíc mořských živočichů. Dále La Rambla protíná slavné čtvrti, kterými jsou například Barri Gótic s nádhernou gotickou architekturou starého města, nebo El Raval, což je klasická islámská čtvrť. Na konci ulice La Rambla naleznete hlavní náměstí Plaza de Catalunya, které sice není známé památkami, ale tvoří významný výchozí bod, do kterého vás doveze většina autobusů a vlaků.