Andalusie

Andalusie (Španělsko)Z hlediska zeměpisu je Andalusie rozsáhlou a autonomní oblastí na jihu Španělska, která zároveň patří k vůbec nejnavštěvovanějším oblastem země. V podstatě tak Andalusie tvoří jakýsi most mezi Evropou a Afrikou, což se podepsalo na její celkové atmosféře v čele s architekturou. Většina letovisek má typicky muslimské stavby v centru, ale zároveň některé klasické renesanční, které měly po rekonkvistě potlačit věhlas předchozí maurské kultury. Pokud tak Andalusii navštívíte, budete se setkávat jak s velkými renesančními paláci, tak se zbytky muslimských mešit. Andalusie je opravdu nádherným a slunečným místem mnoha kontrastů, což dokládá i její hlavní metropole, Sevilla.

Cádiz (Španělsko)Pokud bude Andalusie vašim letním cílem, připravte se na poměrně vysoké teploty. I když jsou vnitrozemní oblasti – například Sevilla, nádherné, v létě se sem jezdí jen na denní výlety, protože teplota zde dosahuje až 50 stupňů Celsia ve stínu. Na pobřeží je to pochopitelně příjemnější (díky mořským vánkům) a jedná se o téměř ideální podnebí i pro nás, turisty z chladnější střední Evropy. Určitě při návštěvě nepodceňte kvalitní ochranné faktory, protože je Andalusie místem s vůbec nejsilnějším slunečním svitem v Evropě. Co se týče teploty vody, ta se v teplejším Středozemním moři pohybuje okolo 25 stupňů, v Atlantiku zhruba na hranici 20 stupňů. Zima je pak mírnější, což ale neplatí o pohoří Sierra Nevada, kde si můžete krásně zalyžovat. Jinde zde ale sníh neznají.

Sevilla (Španělsko)Typická je pro Andalusii i vlastní gastronomie. Základem jsou pochopitelně mořské plody, které si určitě dejte, pokud budete na pobřeží. Již tradičně jsou totiž servírovány prakticky ihned po vylovení z moře. Pojmem, se kterým se setkáte na každém rohu, je tzv. chiringuito. To jsou v podstatě menší stánky, někdy i bary, kde se servírují malé smažené ryby na různé způsoby. Nebojte se ochutnat. I když by se mohly chiringuitos brát za určitou obdobu fast foodů, jídlo je v nich vynikající. Podobným typem pokrmů jsou tapas, které Španělé milují. Jedná se o malé porce, spíše chuťovky, které se podávají k alkoholu. Za povinnost by se dalo označit i ochutnání paelly. Ta je sice původem z Valencie, ale v Andalusii vám jí připraví doslova na tisíc způsobů. Zároveň je Andalusie i slavnou vinařskou oblastí.

Pokud budete v Andalusii navštěvovat jednotlivá města, nejen že se nebudete nudit, ale budete doslova fascinováni krásami, které nabízí. V čele pochopitelně stojí nádherná Sevilla a je opravdu nesmírně složité vám slovy přiblížit ojedinělou a kouzelnou atmosféru tohoto města. Mezi další skvosty Andalusie patří slavný Cádiz, Córdoba, Granada, Huelva a další. V případě, že budete chtít procestovat všechna nejdůležitější města Andalusie, vyhraňte si alespoň čtrnáct dní, protože je na co koukat. Dále je ale tato oblast místem různých sportů od klasického windsurfingu, přes golf až po zmíněné lyžování na vrcholcích Sierry Nevady.

Copyright © 2024 Dovolená ve Španělsku | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Nudíte se doma? Vydejte se na víkend do Moskvy v Rusku, nebo na karneval v Benátkách. Preferujete delší dovolenou? Žádný problém, což takhle dovolená v Rakousku nebo na Korfu … Vyjdete se objevovat USA, Kanadu či Mexiko. Nikdy není pozdě na levnější last minute zájezdy